HOME |

História plemena


Toto plemeno pochádza z údolia rieky Aire (Aire Dale) v grófstve Yorkshire, aj keď pôvodne malo iné názvy. Predchodcov erdelov volali "Brockenhaired terrier" - nerovnomerne osrstený, "Rough haired terrier" - drôtosrstý, "Waterside" alebo "Bingley" teriér - odvodené od názvov miest. V roku 1879 bolo navrhnuté pomenovanie Airedale terrier a v roku 1882 aj potvrdené. V minulosti patril medzi obľúbené a veľmi všestranné psy, používané na aportovanie zvery z vody, lov vydier, jazvecov a drobnej zvery, dohľadával stratenú zver, vystavoval, duril, ale sa používal aj na vyháňanie stád oviec na pastviny. V roku 1879 navrol R. Knight prvý štandard erdela. Prvý krát bolo toto plemeno vystavené ako Airedale Waterside Terrier na výstave v Birminghame v roku 1883. Neskôr ho začali využívať aj v službách polície a armády ako hliadkové a sanitné psy najmä v Nemecku a Rakúsku. Počas prvej svetovej vojny boli použití ako spravodajské spojky a na vyhľadávanie ranených vojakov. Sú to priateľské a oddané psy s veľkým srdcom.


Štandard FCI

Pôvod
: Veľká Británia
Pôvodný názov: AIREDALE TERRIER
Klasifikácia: 3. skupina - teriéry
Číslo štandardu: 7

Celkový vzhľad: Najväčší z teriérov. Svalnatý, aktívny, dostatočne kompaktný štvorcového rámca tela bez náznaku nohatosti.

Charakteristika: Rozhodný vo výraze, rýchly v pohybe, vždy plný očakávania. Jeho charakter sa vyznačuje a zdôrazňuje výrazom z očí, nesením uší a držaním chvosta.

Povaha: otvorený a dôverčivý, priateľský, sebavedomý a inteligentný. Stále ostražitý, neagresívny a nebojácny.

Hlava a lebka: Lebka je dlhá a plochá, nie príliš široká medzi ušami, mierne sa zužujúca smerom k očiam. Hlava je dobre vyvážená, bez zreteľného rozdielu medzi dĺkou lebky a nosnej partie, bez vrások na čele, so sotva zreteľným "stopom. Líca ploché a nevýrazné. Nosná partia hlavy je dobre vyplnená, pod očami neprepadá ani sa náhle nezužuje. Jemná modelácia má zabrániť klinovitému alebo prázdnemu výrazu. Obe čeľuste sú hlboké, mocné, silné a osvalené, pretože sila nosnej partie sa vyžaduje. Je nežiaduci nadmerný vývin čeľustných oblúkov, ktorý by podmieňoval guľaté a vystupujúce líce. Pysky sú priliehavé. Nos čierny.
Oči: Tmavej farby, malé, nevystupujúce, plné teriérskeho výrazu, odvahy a inteligencie. Svetlé alebo vystupujúce oko je vysoko nežiaduce.
Uši: Tvaru "V", nesené po stranách hlavy, malé, ale vhodné k veľkosti psa. Vrchná línia sklopeného ucha sa nachádza mierne nad temenným hrboľom. Zvyslé alebo príliš vysoko nesené úši sú nežiaduce rovnako ako príliš veľké a ťažké ucho.
Chrup: Silné zuby, silné čeľuste. Nožnicový zhryz, t.j. horné rezáky presahujú bez medzipriestoru dolne rezáky a zuby zvierajú pravý uhol s čeľusťou. Kliešťový skus je dovolený, predhryz alebo podhryz neprípustný.

Krk: Suchý a svalnatý, primeranej dĺky a sily pozvolna prechádzajúci do pliec, bez laloku.

Hrudné končatiny: Dlhé plece, lopatky ploché. Hrudné končatiny su úplne rovné s dobrou kostnou substanciou (hrubé). Lakte sú prilnuté k telu, v pohybe neviazané.

Trup: Chrbát krátky, silný, priamy a rovný, nevykazujúci žiadne známky uvolnenia. Bedrá osvalené. Rebra správne klenuté. Hrudník hlboký, siahajúci k lakťom, ale nie široký.

Panvové končatiny: Stehná dlhé a silné s dobrým osvalením a dobre uhlenými kolenami, ktoré nevybočujú dovnútra ani von. Nízko položený pätový kĺb, pri pohľade zozadu rovnobežné.

Labky: malé, guľaté, kompaktné s dobre vyvinutými a správne vyplnenými vankúšikmi, s dobre zahnutými prstami. Nevybočujúce ani nevbočujúce.

Chvost: Vysoko nasadený a veselo nesený, nezakrútený nad chrbtom, správnej substancie (už sa nekupíruje).

Pohyb: Končatiny a pohybujú priamo, bez vybočovania. U prichádzajúceho psa majú končatiny tvoriť pokračovanie línie prednej fronty, pričom labky majú od seba rovnakú vzdialenosť ako lakte. Hnacia sila pohybu vychádza z panvových končatín.
Srsť: Tvrdá, hustá a drôtovitá, nie tak dlhá aby pôsobila rozcuchane. Hladká a plocho priliehajúca, prikrývajúca telo a končatiny. Krycia srsť je tvrdá a drôtovitá, podsada je kratšia a jemnejšia. Najtvrdšia srsť sa zvykne jemne vlniť. Kučeravá alebo jemná srsť je nežiaduca.
Farba: Sedlo čierne alebo grizzle, taktiež krk a vrchná časť chvostu. Ostatné partie tela sú trieslového sfarbenia. Uši sú často v tmavom triesle. Tmavšie tieňovanie je tiež na krku a spánkoch. Menšie množstvo bielych chlpov na hrudi je prípustné.
Veľkosť: výška meraná v kohútiku: pes cca 58 - 61 cm, suka cca 56 - 59 cm.

Chyby: každá odchýlka z uvedených bodov štandardu má byť považovaná ako chyba, posúdenie každej chyby musí byť primerané.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Kontakt na našu chovateľskú stanicu Velvet Artemon