HOME |

História plemena


Pudel patrí medzi najstaršie plemená. Prvé záznamy o ňom sa objavujú už na začiatku 16. storočia (niektorí autori uvádzajú 12.-13. storočie) a vždy je predstavovaný v klasickom strihu „na leva“. O jeho pôvod sa dlho sporili Francúzi a Nemci. Francúzi mali pre pudla pomenovanie „caniche“, čo znamená kačica a používali ho na prácu vo vode, najmä aportovanie ulovenej zveri. Pudla radili do skupiny tzv. pravých duričov, ktorí sa uplatňovali aj ako ovčiarske psy. Pudel sa vzhľadom aj stavbou tela najviac podobá na staro francúzskeho barbeta. Nemci odvodzovali názov pudla od slova „Budel“, vo význame plavec, alebo „Pfudel“, čo v starom nemeckom nárečí znamenalo mláka. Jeho pôvod hľadali v nemenckých a holandských ovčiarskych psoch.
Prvý štandard bol vytvorený v roku 1880 s popisom pre čiernu, bielu a hnedú farbu. V roku 1936 bola uznaná strieborná farba (sivá) a až v roku 1966 apricot (marhuľová).


Štandard FCI

Pôvod: Francúzsko
Pôvodný názov: CANICHE
Klasifikácia: 9. skupina - spoločenské a sprievodné psy
Číslo štandardu: 172

Celkový vzhľad: harmonický, s dobrými proporciami, s charakteristickou kučeravou alebo šnúrovou srsťou. Vzbudzuje dojem inteligentného, stále pozorného, živého psa, harmonicky stavaného, ktorý je veľmi elegantný a hrdý. Vyznačuje sa vernosťou, učenlivosťou a vnímavosťou, čo z neho robí zvlášť príjemného spoločenského psa.

Správanie/povaha: vyznačuje sa vernosťou a učenlivosťou, je preto mimoriadne príjemným spoločníkom.

Hlava: ušľachtilá, s rovnými líniami, správnych proporcií k telu. Jej dĺžka má byť o niečo väčšia ako 2/5 výšky v kohútiku. Nesmie pôsobiť ťažko ani masívne, ale nesmie byť ani príliš jemná. Jej tvar má byť jasne viditeľný pod kožou, ktorá ju pokrýva.

Lebka
Temeno: dobre tvarované. Šírka predstavuje menej ako polovicu dĺžky hlavy. (Bočná línia zviera s pozdĺžnou osou uhol 16-19°). Pri pohľade zhora vyzerá byť temeno pozdĺžne oválne, z profilu je mierne klenuté. Pozdĺžne osi sú mierne rozbiehavé.
Nadočnicové oblúky: výrazné, pokryté dlhou srsťou.
Čelová brázda: široká medzi očami, smerom k výraznému výbežku medzitemennej kosti sa zužuje. (Pri trpasličom pudlovi môže byť výbežok medzitemennej kosti menej výrazný.)

Tvárová časť
Ňucháč: výrazný a dobre vyvinutý, z profilu kolmý, nosné dierky dobre otvorené. Čierne, biele a strieborné psy majú čierny ňucháč, hnedé majú hnedý, pričom farebná škála siaha od tmavohnedej po čiernu. Čierna sa neuprednostňuje, ale je akceptovaná, aby sa predišlo eventuálnej strate pigmentu pri marhuľovom variante.
Papuľa: rovný chrbát nosa, dlhý asi 9/10 dĺžky temena. Obe časti čeľuste prebiehajú takmer paralelne. Papuľa pôsobí silno a elegantne, ale nie špicato. Dolná línia je ohraničená spodnou čeľusťou, nie okrajom horného pysku.
Pysky: sú slabo vyvinuté, skôr suché, stredne hrubé. Horné pysky ležia na spodných tak, aby neprevísali. Čierne, biele a strieborné pudle majú pysky čierne. Hnedé majú dobre pigmentované pysky, pri marhuľových pudloch farebná škála siaha od tmavohnedej po čiernu, čierna farba sa neuprednostňuje, ale toleruje, aby sa predišlo problémom s pigmentáciou pri marhuľovom variante. Kútiky pyskov nesmú byť výrazné.
Chrup: normálny zhryz, silné zuby. Chýbanie 1 x M1 alebo 1 x M2 hore prípadne 1 x M2 alebo 1 x M3 dole sa netrestá ani na výstavách, ani pri výbere do chovu.
Líca: nevystupujú, sú formované kosťami. Partia pod očami je dobre cizelovaná a málo vyplnená. Žuvacie svalstvo je slabo vyvinuté, jarmové oblúky iba slabo vystupujú.
Oči: majú ohnivý výraz. Sú uložené vo výške čelového sklonu, mierne šikmé, viečka sú mandľového tvaru. Pri čiernych, bielych, strieborných a marhuľových pudloch majú byť čierne alebo veľmi tmavohnedé. Hnedé pudle môžu mať tmavo jantárové oči.
Uši: dosť dlhé, visia popri lícach. Sú nasadené v línii prebiehajúcej od ňucháča tesne pod vonkajším kútikom oka. Uši sú ploché, pod nasadením širšie, so zaoblenou špičkou, pokryté dlhou zvlnenou srsťou. Pudle, ktorých uši nedosahujú po kútik pyskov, nesmú byť ocenené známkou výborný.

Krk: pevný, mierne klenutý, stredne dlhý, s harmonickými proporciami, nesie hlavu vysoko a hrdo. Krk je bez laloku, v priereze oválny, jeho dĺžka má byť o niečo menšia ako dĺžka hlavy.

Telo: telo pudla má harmonické proporcie, dĺžka spravidla presahuje kohútikovú výšku.

Kohútik: výrazný.

Chrbát: krátky, s harmonickými líniami. Nesmie byť kaprí ani voľný. Kohútik a krížová kosť majú byť v jednej línii.

Bedrá: pevné a svalnaté.

Kríže: oblé, nie spadajúce.

Predhrudie: normálne, zodpovedá pudlovi správnych proporcií. Hrot prsnej kosti má ľahko vystupovať a dosahovať dosť vysoko, čo umožňuje graciózne a hrdé držanie hlavy.

Hrudník: siaha až po lakte. Jeho šírka zodpovedá dvom tretinám výšky (merané od chrbtice po prsnú kosť). Obvod hrudníka, meraný za plecami, má presahovať kohútikovú výšku aspoň o 1O cm.

Rebrá: oválny hrudný kôš. V chrbtovej časti sú rebrá široké.

Brucho a slabiny: vtiahnuté, ale nie chrtie.

Chvost: nasadený dosť vysoko, vo výške línie bedier. Skracuje sa na jednu tretinu od koreňa chvosta alebo na polovicu prirodzenej dĺžky. Dlhý, správne nesený chvost sa však nepokladá za chybu. Šnúrové pudle môžu mať chvost prirodzenej dĺžky. V pohybe je chvost nesený šikmo nahor.

Predok: končatiny sú celkom rovné, paralelne postavené; elegantné, svalnaté, s dobrými kosťami. Vzdialenosť meraná od lakťov k zemi sa rovná piatim devätinám kohútikovej výšky

Plecia: ležia šikmo a sú svalnaté, lopatka má s ramenom zvierať 90° až 110° uhol. Ramená: dĺžka zodpovedá dĺžke lopatky.

Kĺby nadprstia: v predĺžení predlaktia.

Nadprstia: silné, ale nie masívne, pri pohľade zboku takmer rovné.

Labky: skôr malé, uzavreté, tvoria krátky ovál, prsty klenuté, šľachovité, kompaktné, spojené plávacími blanami, stoja kolmo na tvrdých a kompaktných vankúšikoch. Čierne a strieborné pudle majú čierne pazúriky, hnedé majú čierne alebo hnedé pazúriky. Biele pudle môžu mať pazúriky rohovinovej farby alebo rôzne pigmentované až po čiernu farbu, v rámci celkovej pigmentácie. Biele pazúriky sú chybou! Marhuľové pudle majú pazúriky hnedé, vo všetkých odtieňoch od tmavohnedej až po čiernu. Čierna farba sa neuprednostňuje, ale toleruje.

Zadok: pri pohľade zozadu majú byť postavené paralelne. Svalstvo dobre vyvinuté, jasne viditeľné. Dosť výrazne uhlené kolená. Všetky uhly končatín (bedrové kĺby, kolená a päty) musia byť také výrazné, aby sa zabránilo strmosti, ktorá má často za následok nežiaducu zrazenú krížovú kosť.

Stehná: svalnaté a silné.

Podpätia a nadprstia: zvislé, pudel sa musí narodiť bez vlčích pazúrikov.

Zadné labky: pozri predok.

Pohyb: tancujúci a ľahký, nemá mať plynulý ani predĺžený pohyb.

Koža: vláčna, bez ochabnutosti, pigmentovaná. Pri čiernych, hnedých, strieborných a marhuľových jedincoch musí pigmentácia kože zodpovedať sfarbeniu. Pri bielych pudloch je žiaduca strieborná farba kože, čo nesmie mať vplyv na farbu srsti. Pri niektorých bielych jedincoch sa vyskytuje svetlá koža s pigmentovými škvrnami, nielen na vnútorných častiach tela (čo sa často vyskytuje), ale rozmiestenými po celom tele. Toto sa nepokladá za chybu. Celkovo má byť pigmentácia čo najsilnejšia. Viečka, ňucháč, pysky, ďasná, podnebie, sliznice, prirodzené otvory, miešok a vankúšiky: pri čiernych, bielych a sivých jedincoch musí byť pigmentácia čierna, pri hnedých tmavohnedá. Pri marhuľových má byť čo najpravidelnejšia a najtmavšia, vo všetkých odtieňoch od tmavohnedej po čiernu, ktorá sa neuprednostňuje, no toleruje, aby sa zabránilo strate pigmentu.

Osrstenie:
a) Pudel s kučeravou srsťou: bohatá srsť s jemnou, vlnovitou štruktúrou, dobre skučeravená, elastická, odoláva dotyku. Srsť je veľmi hustá, bohatá, rovnomerne dlhá, tvorí rovnaké kučery a obvykle sa češe. Nežiaduca je srsť, ktorá je na dotyk tvrdá, alebo pripomína konskú srsť, voči štandardnej srsti sa penalizuje.
b) Pudel so šnúrovou srsťou: bohatá, hustá srsť s jemnou vlnovitou štruktúrou, tvorí rovnomerné šnúry, ktoré majú mať dĺžku najmenej 20 cm. Cenia sa tým viac, čím sú dlhšie. Aby sa zabránilo neupravenému dojmu, je povolené zopnúť srsť na hlave nad ušami gumičkou a rozdeliť srsť na chrbte cestičkou.
Uznané výstavné strihy: leví, moderný a anglický.

Farby:

Kučeravý a šnúrový pudel:
čierna, biela, hnedá, strieborná a marhuľová.
a) hnedá: čistá, dosť tmavá, rovnomerného a teplého odtieňa. Farebný odtieň nesmie zachádzať do béžového alebo svetlejšieho tónu. Srsť nesmie byť taká tmavá gaštanová, aby pôsobila čiernym dojmom, ani baklažánová.
b) strieborná: rovnomerná. Farebné odtiene nesmú zachádzať ani do čiernej ani do bielej.
c) marhuľová: rovnomerná. Farebné odtiene nesmú zachádzať do béžovej, do krémovej, do červenej a gaštanovej ani do hnedej a hnedých tónov.

Veľkostné rázy:
1. Veľký 46–60 cm (s toleranciou +2 cm). Veľký pudel má byť zväčšeninou stredného pudla a mať jeho typické znaky.
2. Stredný 36–45 cm
3. Trpasličí 28–35 cm. Trpasličí pudel má byť zmenšeninou stredného a má mať podľa možnosti tie isté proporcie, aby sa vylúčili znaky nanizmu.
4. Miniatúrny do 28 cm (toy). Žiaduci ideálny typ má mať 25 cm. Celkový dojem z miniatúrneho pudla má byť taký istý ako z trpasličieho, rovnaké proporcie spĺňajú všetky podmienky štandardu. Všetky príznaky nanizmu sa vylučujú, iba výbežok medzitemennej kosti je menej výrazný.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
chýbajúci alebo príliš výrazný čelový sklon,
malý, nedostatočne otvorený alebo príliš veľký ňucháč, svetlý, škrvnitý alebo mäsovo sfarbený ňucháč,
– príliš krátka, špicatá alebo vyklenutá papuľa
– predhryz je chybou a musí sa trestať podľa jeho stupňa; psinkový chrup (následkom ochorenia zožltnuté zuby) nie je chybou, ak je postavenie zubov korektné,
– nepravidelné postavenie zubov, ako aj chýbajúce zuby sú chybou, ktorej závažnosť závisí od stupňa odchýlky. Predpísané rezáky, očné zuby a stoličky musia byť kompletné. Chýbanie 1 x P1 sa nemá trestať, dva chýbajúce P1: známka maximálne výborná, tri chýbajúce premoláre (3 x P1 alebo 2 x P1 a 1 x P2): známka maximálne veľmi dobrá. Chýbanie 1 x M1 alebo M2 hore a 1 x M2 alebo M3 dole sa nezohľadňuje.
– príliš veľké, príliš malé, svetlé alebo do červena prebleskujúce oči;
– príliš krátke, príliš malé alebo dozadu poskladané uši;
– klesajúca krížová kosť; cez chrbát preklopený, príliš tenký alebo príliš nízko nasadený chvost; vysokonohosť; nedostatočné uhlenie panvových končatín; plynulý pohyb, predĺžený krok;
– nedostatočná celková pigmentácia alebo strata pigmentácie viečok (okuliare),
– vypadaná srsť okolo očí; riedka, mäkká srsť; nejasná alebo nerovnomerná farba; niekoľko bielych chlpov na hrudi sa povoľuje.
– psy s príznakmi nanizmu nesmú byť ocenené známkou výborná. Sú to tieto znaky: jablková hlava, nedostatočne vyvinutý výbežok medzitemennej kosti, príliš výrazný čelový sklon, vypúlené oči, špicatá, príliš krátka, zdvihnutá papuľa. Badateľný podhryz, chýbajúca brada,
– zlostné, agresívne alebo prehnane nervózne správanie.

Vylučujúce chyby:
– nedostatočne typická hlava, podhryz, chýbajúci rezák, chýbajúci chvost, jedince, ktorých osrstenie nie je jednofarebné, biele fľaky, biela srsť na labkách, psy vyššie ako 62 cm,
– jedince, ktoré sú ostrihané inak, ako predpisuje štandard, majú nárok na posúdenie, ale sú vylúčené z konkurencie o oficiálne tituly a čakateľstvá. Do chovu sú pripustené.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Kontakt na našu chovateľskú stanicu Velvet Artemon